Siparişini Verdiğim Ürün Ne Zaman Kargoya Verilir, Ne Kadar Sürede Elime Geçer ?

Yokyok.net 'in kargo gönderimlerindeki çözüm ortağı Aras Kargodur. Sitemizden vereceğiniz siparişler, Aras kargo güvencesiyle en hızlı ve güvenli şekilde size ulaştırılacaktır. Teslimat süreleri ürünlere göre farklılık göstermektedir ve ürünlerin açıklama kısmında belirtilmiştir. 

Siparişiniz kargoya verildiği zaman, sistemde kayıtlı cep telefonunuza sms ile bilgilendirme yapılmaktadır. Ayrıca sistemimiz tarafından size kargo teslimat bilgileri e-postası otomatik olarak gönderilecektir. Bu e-posta ile siparişinizin ne zaman kargoya teslim edildiğini öğrenebilir, Siparişlerim sayfasına girerek de siparişinizin durumunu rahatça takip edebilirsiniz. Siparişlerinizi size en kısa sürede teslim etmek bizim açımızdan büyük önem taşımaktadır.

Yokyok.net olarak, amacımız mümkün olan en kısa sürede siparişlerinizin size ulaşmasını sağlamaktır. Siparişleriniz işleme alındıktan sonra siparişleriniz ürünlerin açıklama kısmında yer alan teslimat süresine bağlı olarak aras kargoya teslim edilecektir. Kampanya ve indirim dönemlerinde, Yılbaşı, Bayram, Anneler Günü ve Babalar günü gibi özel günlerde ise, yoğunluktan dolayı siparişlerin gönderim süresinde birkaç gün gecikme yaşanabilmektedir.

Siparişimin Ne Zaman Kargoya Verildiğini Nasıl Öğrenebilirim ?

Siparişiniz kargoya verildiği zaman sistemlerimiz tarafından size kargo teslimat bilgileri e-postası otomatik olarak gönderilecektir. Bu e-posta ile siparişinizin ne zaman kargoya teslim edildiğini öğrenebilir ve Siparişlerim sayfanızdan siparişinizin durumunu rahatça takip edebilirsiniz. Ayrıca üyeliğinize ait cep telefonu numarasına aras kargo tarafından kargonuzun yola çıktığına dair takip kodu sms olarak gelecektir. Kargo takip kodunu Aras Kargo websitesine girerek, kargonuzun son durumunu kolayca takip edebilirsiniz.

Kargo Teslimatı Gecikirse Ne Yapmalıyım ?

Eğer ürününüz, en geç 10 gün içerisinde adresine ulaşmazsa siparis@yokyok.net adresine sorununuzu ve telefon numaranızı belirten bir açıklama e-postası atabilir ya da hafta içi günlerde mesai saatleri (08.00-22.00) dahilinde sitemizde bulunan Canlı Destek bölümünden Müşteri Hizmetleri Temsilcimiz ile görüşerek gerekli bilgi ve desteği alabilirsiniz.

Kargo İçin Ne Kadar Ödeme Yapmam Gerekecek ?

Yokyok.net'ten vereceğiniz siparişlerde kargo ücretsizdir. Sadece ayakkabı kategorisinde bulunan ürünler için 9 tl kargo ücreti bulunmaktadır.

Teslim Sırasında Ve/Veya Sonrasında Bedel Ödeyecek Miyim ?

Kargo hizmetinin ücreti, siparişini verdiğiniz ürünle birlikte aynı anda faturalandırıldığından daha sonra kargonuzun teslimi için herhangi bir ödeme yapmanıza gerek yoktur.

Neden Hasarlı Ve Şüpheli Görülen Paketleri Teslim Almamalıyım ?

Siparişiniz size ulaştığında, eğer gönderi paketinde herhangi bir bozulma ya da şüpheli durum tespit ediyorsanız lütfen teslim almayınız. Kargo görevlisinden tutanak tutmasını isteyip, en kısa sürede müşteri hizmetleri temsilcimizle iletişime geçiniz. Eğer böyle bir paketi, teslim fişini imzalayıp kabul ederseniz, taşıma sırasında gerçekleşen hasar, kaybolma gibi durumların tespit edilme ihtimalini ortadan kaldırırsınız. Bu durunda ürününüzün taşıma sırasında başına gelenlerden hiçbir şekilde kargo firması sorumlu tutulamayacaktır. Kargo teslim fişi, paketinizin hasarsız ve eksiksiz bir şekilde size ulaştığını, bunun da sizin tarafınızdan teyit edildiğini göstermektedir. (En küçük ezilme ya da açılmış olma belirtisinde dahi görevliden ısrarla tutanak tutmasını isteyiniz.)

Faturalarım Bana Nasıl Ulaştırılacak ?

Faturalarınız, sipariş ettiğiniz ürünler ile birlikte, gönderinizin bulunduğu paketin dışına yapıştırılan şeffaf kargo poşetinin içerisinde gönderilir. Eğer isterseniz fatura adresi ile gönderi adresini farklı seçebilirsiniz. Bunun için fatura adresi bölümüne faturanızın gitmesini istediğiniz adresi, teslimat adresi bölümüne de gönderinizin gitmesini istediğiniz adresi doğru bir şekilde girmeniz yeterlidir. Bu adres, gönderinin yapıldığı adresten farklı olsa dahi bunun gönderim bedeli sizin adınıza yokyok.net tarafından karşılanacaktır.

Siparişimle Birlikte Faturam Gelmedi, Ne Yapmalıyım ?

Siparişleriniz, siz aksini talep etmediğiniz sürece, faturalarıyla beraber gönderilir. Gönderinizin bulunduğu paketin dışına yapıştırılan şeffaf kargo poşetinin içerisinde faturanız bulunmaktadır. Eğer faturanız siparişinizle beraber size teslim edilmediyse, lütfen kargo görevlisinden faturanızı isteyiniz. Faturanızın size teslim edilmemesi halinde, lütfen görevli kişiye tutanak tutturarak durumu en kısa sürede bize bildiriniz. Bu durumda kargo firmasından faturanızın bulunması istenecektir. Eğer faturanız bulunamıyorsa size faturanızın, kaşeli bir kopyasını göndereceğiz.

Faturamın Düzenlendiği Adresi Sonradan Değiştirebilir Miyim ?

Faturanızın düzenlendiği adresi değiştirmek için; hafta içi iş günleri mesai saatleri (08.00-22.00) içerisinde sitemizde bulunan Canlı Destek bölümünden ulaşabileceğiniz müşteri hizmetleri temsilcimize, mesai saatleri dışı ve tatil günlerinde ise info@yokyok.net adresinden sorununuzu telefon numaranızla birlikte belirterek bize ulaşabilirsiniz. Yasal düzenlemelerin izin verdiği ölçüde istekleriniz yerine getirilmeye çalışılacaktır.

Kargo ya da postaya verilmiş olan faturalarda herhangi bir değişiklik yapılamamaktadır.

Siparişimi Gerçekleştirdikten Sonra Teslimat Adresimi Değiştirebilir Miyim ?

Siparişinizin onayı henüz verilmemişse, mesai saatleri (08.00-22.00) içerisinde sitemizde bulunan Canlı Destek bölümünden ulaşabileceğiniz müşteri hizmetleri temsilcimize, mesai saatleri dışında ve tatil günlerinde ise, info@yokyok.net adresinden bize ulaşabilir ve gereken değişikliği iletebilirsiniz. İsteğiniz üzerine size bu konuda destek verilecek ve gereken düzenleme yapılacaktır. Siparişinizin kargoya verilmiş olması durumunda herhangi bir değişiklik yapılamamaktadır.

Siparişimin Gönderim Durumunu Sitenizden Takip Edebilir Miyim ?

Siparişiniz kargoya teslim edildikten sonra tarafınıza aras kargo tarafından sms yoluyla bir kargo takip numarası iletilecektir. Hem sitemizdeki Siparişlerim sayfasından hem de aras kargo firmasının internet sitesindeki gönderi takip sayfasından, bu takip numarasını kullanarak siparişinizi takip edebilirsiniz.

Teslimat Adresinde Ben Yoksam, Siparişim Kime Teslim Edilir ?

Sipariş ettiğiniz ürünler, kargo yetkilisi tarafından; size, yokyok.net alışveriş sayfasında belirtmiş olduğunuz başka bir isme ya da ispatlandığı takdirde 1. dereceden akrabanıza resimli kimlik kontrolü ve teslim fişinin imzalanması karşılığında teslim edilecektir. gizlilik sırasında yukarıdaki koşullardan hiç biri gerçekleşmemişse kargo yetkilisi adrese bir haber formu bırakacak ve takip eden ilk iş günü içerisinde 2. bir uğrama gerçekleştirecektir. Bu süreç zarfında, teslimat koşullarının hiçbirinin gerçekleşmemesi durumunda 2 gün içinde ilgili kargonun Müşteri Hizmetlerini arayarak siparişinizi teslim alabileceğiniz saat dilimini bildirmeniz istenecektir. Aksi takdirde ürününüz yokyok.net deposuna geri gönderilecektir. Bu noktadan sonra müşteri hizmetleri temsilcilerimiz sizinle iletişime geçmeye çalışacak, buna göre siparişinizin durumuna karar verilecektir.

Sipariş Verdikten Sonra Teslim Alacak Kişiyi Değiştirebilir Miyim ?

Eğer alıcı değişikliği yapmayı istediğiniz sipariş, kargo firmasına teslim edilmemişse info@yokyok.net adresinden veya hafta içi günlerde mesai saatleri (08.00-22.00) içerisinde sitemizde bulunan Canlı Destek bölümünden ulaşabileceğiniz müşteri hizmetleri temsilcimizden bu konuda destek alabilir, gerekli düzeltmeyi yaptırabilirsiniz. Maalesef, siparişinizin kargo firmasına teslim edildiği durumlarda değişiklik yapılamamaktadır.

Yokyok.net Üzerinden Nerelere Gönderim Yapabilirim ?

Yokyok.net gönderim ağı, Türkiye içindeki tüm bölgeleri kapsamaktadır.

Yokyok.net'ten Yurtdışına Sipariş Verebilir Miyim ?

Yokyok.net gönderim ağı, şu an için sadece yurtiçindeki bölgeleri kapsamaktadır.

Tek Siparişte Birden Fazla Adrese Teslim İsteyebilir Miyim ?

Aynı siparişte birden fazla adrese gönderim yapılması mümkün olmadığından her bir farklı adrese gönderim için yeni bir sipariş vermeniz gerekir.

Ürünlerin Faturası Ne Şekilde Kesiliyor ?

Satın aldığınız ürünlerin faturası size veya sizin belirttiğiniz şahıs veya şirket adına yokyok.net tarafından kesilir ve ürün teslimatı sırasında size iletilir. Alışveriş formunuzda teslimat ve fatura adreslerini farklı bildirirseniz, aldığınız ürün ve irsaliyesi teslimat adresine, fatura ise belirttiğiniz fatura adresine gelecektir.

Ürünler Nasıl Fiyatlanıyor ?

Yokyok.net 'te satılmakta olan tüm ürünlerin fiyatları, KDV DAHİL fiyatlarıdır. Satın aldığınız ürünlerin KDV hariç fiyatlarını sipariş onay ekranında görebilirsiniz. Belli dönemlerde bazı ürünlere sanal mağazaya özel promosyonlar yapılabilir ve farklı oranlarda indirimler uygulanabilir.