SIK SORULAN SORULAR

 

 

BAYİLİK

Nasıl Bayi Olabilirim?

Sitemizin sağ üst kısmında bulunan "Bayi Ol" butonuna tıkladığınızda bayilik başvuru sayfamız açılacaktır. Açılan sayfadaki formu eksiksiz doldurarak bayilik başvurusu yapabilirsiniz. 

 

 

Neden Bayi Olmalıyım?

Bayiler birçok avantajdan yararlanabilirler;

Siparişlerinizin durumu hakkında kolayca bilgi sahibi olursunuz.

Yeniliklerden, fırsatlardan ve kampanyalardan öncelikli haberdar olursunuz.

Size özel tanımlanmış indirimlerden yararlanırsınız.

Sattığınız her ürün için komisyon kazanırsınız.

Ücretsiz olarak online satış eğitimi alabilirsiniz.

 

 

Bayi Olmadan Alışveriş Yapabilir Miyim?

Sitemiz sadece bayilik üzerine hizmet vermektedir. Bayi olmadan sipariş veremezsiniz. Kendinize alışveriş yapmak için sitemize bayi olamazsınız.

 

 

Şifremi Unuttum, Ne Yapmalıyım?

Şifrenizi unuttuğunuzda, yeni bir şifre oluşturmak için üye girişi yaptığınız ekran üzerinde bulunan "Şifremi Unuttum" bağlantısına tıklayınız. Sitemize üye olurken kullandığınız e-mail adresinizi girdiğinizde, yeni şifrenizi oluşturabilmeniz için gerekli bağlantı kayıtlı e-mail adresinize gönderilecektir. Yeni şifreniz 6 ila 8 karakter uzunluğunda olmalıdır.

Sorunun devam etmesi halinde [email protected] mail adresimizden iletişime geçerek destek ekibimizden yardım alabilirsiniz.

 

 

Şifremi Değiştirmek İstiyorum, Ne Yapmalıyım?

Şifrenizi değiştirmek istediğinizde, öncelikle e-mail adresiniz ve mevcut şifrenizle üye girişi yapınız. Daha sonra "Hesabım" bağlantısındaki "Üyelik Bilgilerim" sekmesinde "Şifre" yazan bölüme, önce "Yeni Yazdığım Şifre Geçerli Olsun" kutucuğunu işaretleyerek, dikkatli bir biçimde şifrenizi yazdıktan sonra, sağ altta bulunan kaydet butonuna basarak şifrenizi değiştirebilirsiniz.

 

 

Üyelik Bilgilerimi Nasıl Güncelleyebilirim?

Bayilik bilgilerinizi güncelleyemezsiniz. Yasal olarak bayilik başvurusu yaptığınız bilgiler değiştirilemez. Başvuru yaparken bildirdiğiniz bilgiler yasal bilgileriniz kabul edilir ve bayilik süresince bu bilgiler ile işlem yapmanız gerekmektedir.

 

 

Adres Bilgilerimi Nasıl Güncelleyebilirim?

E-mail adresiniz ve şifreniz ile üye girişi yaptıktan sonra, "Hesabım" bağlantısı altındaki "Adres Defterim" sekmesine tıklayarak, mevcut adreslerinizi görebilir, düzenleyebilir veya yeni adres ekleyebilirsiniz.

 

 

E-bülten, Duyuru ve SMS Aboneliğini Nasıl İptal Edebilirim?

"Hesabım" bağlantısı altında "Üyelik Bilgilerim" sekmesine tıklayınız. "E-bültenleri, kampanya haberlerini ve SMS duyurularını almak istiyorum" yazısının yanında yer alan kutudaki işareti kaldırmanız yeterli olacaktır.

 

 

E-bülten, Duyuru ve SMS'lerin Bana Gönderilmesini Nasıl Sağlayabilirim?

E-bülten, duyuru ve SMS'lerin tümüne abone olmak için ise, sitemize üye olurken, üyelik formunda "E-bültenleri, kampanya haberlerini ve SMS duyurularını almak istiyorum" yazısının yanında yer alan kutuyu işaretleyebilirsiniz. Bülten ve duyurular, kayıtlı e-mail adresinize, SMS'ler ise profilinizde tanımladığınız cep telefonu numaranıza gönderilecektir. Dilediğiniz zaman bu aboneliği iptal edebilir veya yeniden başlatabilirsiniz.

Bülten, duyuru ve SMS'lere sonradan abone olmak istediğinizde, "Hesabım" bağlantısı içerisinde "Üyelik Bilgilerim" sekmesine tıklayınız. Açılan sayfada "E-bültenleri, kampanya haberlerini ve SMS duyurularını almak istiyorum" yazısının yanında yer alan kutuyu işaretlemeniz yeterli olacaktır.

 

 

Site Üyeliğimi Nasıl İptal Edebilirim?

Bayi whatsapp grubumuzdan ayrıldığınızda üyeliğiniz sonlandırılmış kabul edilir.

Gruplardan ayrılan bayilerimizin üyelik bilgileri her yaz ve kış sezonunun ilk haftası kontrol edilerek silinir.

Bayilik bilgilerinizin daha hızlı silinmesini istiyorsanız [email protected] mail adresimizden destek ekibimiz ile iletişime geçerek bayiliğinizin iptal edilmesini veya bayi bilgilerinizin silinmesini talep edebilirsiniz.

 

 

SİPARİŞ

Nasıl Alışveriş Yapabilirim?

İnternet sitemizden alışveriş yapmak için;

Satın almak istediğiniz ürünü sepetinize ekleyiniz.

Sepetinizdeki ürünleri satın almak için, önce sağ üst köşede bulunan "Sepetim" bağlantısına, sonra açılan sayfada "Alışverişi Tamamla" butonuna tıklayınız. Dilerseniz sepetinize ürün eklediğinizde sayfanın yan tarafında otomatik olarak açılan penceredeki "Alışverişi Tamamla" butonu ile de satın alma işlemlerine geçebilirsiniz.

Sitemizin ana sayfasındaki sağ üstte bulunan "Bayi Girişi" butonuna tıklayarak açılan ekranda e-mail adresiniz ve şifreniz ile bayi girişi yapınız. Bu aşamadan önce üye girişi yapmış iseniz, bu aşama atlanarak bir sonraki aşamaya yönlendirileceksiniz.

"Sipariş Tamamla" sayfasında adres bilgilerinizi, kargo yöntemini ve sipariş notunuzu girdikten sonra "Devam Et" butonuna tıklayarak Ödeme Sayfasına geçiniz.

Ödeme sayfasında ödeme yapmak istediğiniz yöntemi seçip "Siparişi Tamamla" butonuna basıp, alışverişinizi tamamlayabilirsiniz.

 

 

Siparişimin Durumunu Nasıl Öğrenebilirim?

Sitemizin sağ üst kısmında bulunan "Hesabım" bağlantısındaki "Siparişlerim" sekmesine tıklayınız. Açılan ekranda tüm geçmiş ve güncel siparişlerinizin durumunu görebilirsiniz. Detaylı incelemek için, ilgili siparişin üzerine tıklamanız yeterlidir.

 

 

Sipariş Oluşturduktan Sonra Siparişime Yeni Bir Ürün Ekleyebilir Miyim?

Siparişiniz oluşturulduktan sonra siparişe herhangi bir ürün eklemeniz mümkün değildir.

 

 

Siparişi Oluşturduktan Sonra Herhangi Bir Ürünü veya Siparişin Tamamını İptal Edebilir Miyim?

Siparişiniz kargoya teslim edilmeden önce iptal, teslim edildikten sonra ise iade işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Siparişinizdeki herhangi bir ürünü iptal etmek için;

Siparişinizin statüsünü "Hesabım" bağlantısındaki "Siparişlerim" sekmesinden kontrol ediniz. Eğer sipariş durumunuz "Onay Bekliyor" veya "Ödeme Bekleniyor" ise "Siparişi İptal Et" butonuna basarak siparişinizi iptal edebilirsiniz.

Siparişiniz "Hazırlanıyor" statüsünde ise, whatsapp hattımızdan iletişime geçerek, iptal işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Siparişiniz "Kargoya Verildi" statüsünde ise, iptal işlemi yapılamamaktadır. 

İptal işleminiz tarafımızca onaylandığında, iptal edilen ürün tutarı, 14 iş günü içerisinde ödemeyi gerçekleştirmiş olduğunuz kredi kartına/ATM (debit) karta iade edilmek üzere bankanıza bildirilecektir. Kredi kartı ile ödeme yaptıysanız, bankanız tarafından alınan bu bilgi, bankanın çalışma prensiplerine göre kredi kartı ekstrenize yansıtılacaktır. Taksitli yapılan işlemlerde bazı bankalarda geri ödemeler taksitli bir şekilde yapılmaktadır. Eğer ATM (Debit) kartı ile ödeme yaptıysanız iade tutarı bankanız tarafından ilgili hesaba aktarılacaktır.

 

 

Ayrı Ayrı Verdiğim Siparişleri Birleştirebilir Miyim?

Eğer Kargonuz yol çıkmadıysa daha önce verdiğiniz sipariş ile birlikte tek kargo olarak birleştirebiliriz.

 

 

Yurt Dışında Bulunan Bir Adrese veya KKTC'ye Gönderilmek Üzere Sipariş Verebilir Miyim?

Maalesef şu an için yurt dışına sipariş gönderilememektedir.

 

 

KARGOLAMA ve TESLİMAT SÜREÇLERİ

Siparişini Verdiğim Ürün Ne Zaman Kargoya Verilir, Ne Kadar Sürede Teslim Edilir?

Yokyok.net ürün gruplarına göre Sürat Kargo ve Aras Kargo ile gönderim yapmaktadır. Sitemizde satışta olan tüm ürünler için teslimat süresi 2 gündür. Bazı Doğu Anadolu illerinde aktarmalar nedeni ile 3 iş günü sürebiliyor bu nedenle ürün açıklamalarında yasal teslim süresi 1- 3 iş günü olarak görülmektedir.

Siparişiniz kargoya verildiği zaman, sistemde kayıtlı cep telefonunuza sms ile bilgilendirme yapılmaktadır. Ayrıca sistemimiz tarafından size kargo teslimat bilgileri e-postası otomatik olarak gönderilecektir. Bu e-posta ile siparişinizin ne zaman kargoya teslim edildiğini öğrenebilir, Siparişlerim sayfasına girerek de siparişinizin durumunu rahatça takip edebilirsiniz. Siparişlerinizi size en kısa sürede teslim etmek bizim açımızdan büyük önem taşımaktadır.

 

 

Siparişimin Ne Zaman Kargoya Verildiğini Nasıl Öğrenebilirim?

Siparişiniz kargoya verildiği zaman sistemlerimiz tarafından size kargo teslimat bilgileri e-postası otomatik olarak gönderilecektir. Bu e-posta ile siparişinizin ne zaman kargoya teslim edildiğini öğrenebilir ve Siparişlerim sayfanızdan siparişinizin durumunu rahatça takip edebilirsiniz. Ayrıca üyeliğinize ait cep telefonu numarasına kargo tarafından siparişinizin yola çıktığına dair takip kodu sms olarak gelecektir. Kargo takip kodunu kargo firmasının web sitesinde sorgulatarak, kargonuzun son durumunu kolayca takip edebilirsiniz.

 

 

Kargo Teslimatı Gecikirse Ne Yapmalıyım?

Siparişiniz, en geç 4 gün içerisinde adresine ulaşmazsa whatsapp hattımızdan tarafımıza ulaşıp kargonuz ile ilgili bilgi talep edebilirsiniz.

 

 

Kargo İçin Ne Kadar Ödeme Yapmam Gerekecek?

Yokyok.net alışveriş sitesindeki tüm ürünlerin kargo ücreti 25 TL'dir.

 

 

Teslim Sırasında Veya Sonrasında Bedel Ödeyecek Miyim?

Kargo hizmetinin ücreti, siparişini verdiğiniz ürünle birlikte aynı anda faturalandırıldığından daha sonra kargonuzun teslimi için herhangi bir ödeme yapmanıza gerek yoktur.

 

 

Neden Hasarlı Ve Şüpheli Görülen Paketleri Teslim Almamalıyım?

Siparişiniz size ulaştığında, eğer gönderi paketinde herhangi bir bozulma ya da şüpheli durum tespit ediyorsanız lütfen teslim almayınız. Kargo görevlisinden tutanak tutmasını isteyin.

Whatsapp hattımız üzerinden durumu tarafımıza bildirin lütfen.

Eğer böyle bir paketi, teslim fişini imzalayıp kabul ederseniz, taşıma sırasında gerçekleşen hasar, kaybolma gibi durumların tespit edilme ihtimalini ortadan kaldırırsınız. Bu durunda ürününüzün taşıma sırasında başına gelenlerden hiçbir şekilde kargo firması sorumlu tutulamayacaktır. Kargo teslim fişi, paketinizin hasarsız ve eksiksiz bir şekilde size ulaştığını, bunun da sizin tarafınızdan teyit edildiğini göstermektedir.

 

 

Faturalarım Bana Nasıl Ulaştırılacak?

Faturalarınız, sipariş ettiğiniz ürünler ile birlikte, gönderinizin bulunduğu paketin dışına yapıştırılan şeffaf kargo poşetinin içerisinde gönderilir. Eğer isterseniz fatura adresi ile gönderi adresini farklı seçebilirsiniz. Bunun için fatura adresi bölümüne faturanızın gitmesini istediğiniz adresi, teslimat adresi bölümüne de gönderinizin gitmesini istediğiniz adresi doğru bir şekilde girmeniz yeterlidir. Bu adres, gönderinin yapıldığı adresten farklı olsa dahi bunun gönderim bedeli sizin adınıza yokyok.net tarafından karşılanacaktır.

 

 

Siparişimle Birlikte Faturam Gelmedi, Ne Yapmalıyım?

Siparişleriniz, faturalarıyla beraber gönderilir.

Siparişinizin bulunduğu paketin içerisinde faturanız bulunmaktadır.

Paketinizi teslim aldığınızda faturanın olmadığınızı tarafımıza bildirmeniz halinde size faturanızın, bir kopyasını göndereceğiz.

 

 

Faturamın Düzenlendiği Adresi Sonradan Değiştirebilir Miyim?

Kargoya teslim edilmeden tarafımıza whatsapp hattımızdan ulaşarak değişiklik talep edebilirsiniz.

Kargoya teslim edildikten sonra yasal mevzuattan dolayı faturada değişiklik yapılmamaktadır.

 

 

Siparişimi Gerçekleştirdikten Sonra Teslimat Adresimi Değiştirebilir Miyim?

Kargoya teslim edilmeden tarafımıza whatsapp hattımızdan ulaşarak değişiklik talep edebilirsiniz.

Kargoya teslim edildikten sonra teslimat adresinde değişiklik yapılmamaktadır.

 

 

Siparişimin Gönderim Durumunu Nasıl Takip Edebilirim?

Siparişiniz kargoya teslim edildikten sonra tarafınıza  kargo tarafından sms yoluyla bir kargo takip numarası iletilecektir. Hem sitemizdeki Siparişlerim sayfasından hem de kargo firmasının internet sitesinden bu takip numarasını kullanarak siparişinizi takip edebilirsiniz.

 

 

Teslimat Adresinde Değilsem, Siparişim Kime Teslim Edilir?

● Sipariş ettiğiniz ürünler, kargo yetkilisi tarafından; size, yokyok.net alışveriş sayfasında belirtmiş olduğunuz başka bir isme ya da ispatlandığı takdirde 1. dereceden akrabanıza resimli kimlik kontrolü ve teslim fişinin imzalanması karşılığında teslim edilecektir.

● Teslimat sırasında yukarıdaki koşullardan hiç biri gerçekleşmemişse kargo yetkilisi adrese bir haber formu bırakacak ve kargonuzu en yakın kargo şubesine teslim edecektir.

● Bu durumda kargo şubesine giderek kargonuzu teslim alabilirsiniz.

 

 

Sipariş Verdikten Sonra Teslim Alacak Kişiyi Değiştirebilir Miyim?

Kargoya teslim edilmeden tarafımıza whatsapp hattımızdan ulaşarak değişiklik talep edebilirsiniz.

Kargoya teslim edildikten sonra teslim alacak kişiyi değiştiremezsiniz.

 

 

Hangi İllere Gönderim Yapabilirim?

Yurtiçi tüm illere gönderim yapılmaktadır.

 

 

Yurtdışına Sipariş Verebilir Miyim?

Yurtdışından sipariş verebilirsiniz. Bütün ülkelere gönderim yapılmaktadır.

 

 

Mücevher Kategorisinde Teslimat Nasıl Yapılıyor?

Mücevher kategorisinde 100.000 TL üzerindeki siparişleriniz güvenlik nedeniyle adresinize yokyok.net firması tarafından teslim edilmektedir. Tercih ederseniz siparişinizi ofisimizden teslim alabilirsiniz. (Kolye, küpe, yüzük, bileklik, bilezik, hızma, halhal, şahmeran, broş ürünleri için geçerlidir)

 

 

Ürünlerin Faturası Ne Şekilde Kesiliyor?

Satın aldığınız ürünlerin faturası size veya sizin belirttiğiniz şirket adına kesilir, ürün teslimatı sırasında size iletilir.

 

 

Ürünler Nasıl Fiyatlanıyor?

Yokyok.net 'te satılmakta olan tüm ürünlerin fiyatları, KDV dahil fiyatlarıdır. Satın aldığınız ürünlerin KDV hariç fiyatlarını sipariş onay ekranında görebilirsiniz. Belli dönemlerde bazı ürünlere sanal mağazaya özel promosyonlar yapılabilir ve farklı oranlarda indirimler uygulanabilir.

 

 

Kargo Ücreti Ne Kadardır?

İnternet mağazamızdan yapacağınız tüm alışverişlerde kargo ücreti 25 TL.

 

 

Hangi Kargo Firması İle Çalışıyorsunuz?

Sitemizdeki ürünler kategorilerine göre Sürat Kargo ve Aras Kargo ile gönderilmektedir.

 

 

Kargom Ne Zaman Ulaşır?

Sitemizde bulunan tüm ürünler 2 gün içinde teslim edilmektedir. Teslimat süresi olarak 1-3 iş günü yazılmasının nedeni; bazı Doğu Anadolu illerinde teslimat süresinin aktarmalar nedeni ile 3 iş günü sürmesidir. Bu nedenle yasal süre olarak 1-3 iş günü yazılmaktadır.

 

 

Kargomu Nasıl Takip Edebilirim?

Siparişiniz kargoya teslim edildikten sonra kargonuzun durumunuzu takip edebilirsiniz.

Eğer sitemize üye iseniz, sağ üstte bulunan "Hesabım" menüsündeki "Siparişlerim" sekmesinde, ilgili siparişin üzerine tıklayarak kargo takip numarasına ulaşabilirsiniz.

Ayrıca sitemiz üzerinden yaptığınız alışverişlerde, siparişiniz kargolandığı zaman sistemde kayıtlı olan cep telefonu numaranıza sms, sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize mail yoluyla bildirim yapılacaktır.

 

 

Bulunduğum Yerde Kargo Firmasının Şubesi Yoksa Siparişimi Nasıl Teslim Alacağım?

Genellikle kargo firmaları haftanın belli günleri şubesi olmayan bölgelere dağıtım yapmaktadır, aksi bir durum yaşanması dahilinde, size siparişinizde belirtmiş olduğunuz cep telefonu numaranızdan ulaşılıp, kargonuzu teslim almanız için hangi şubede bekletildiğine dair bilgi verilecektir.

 

 

Siparişimi Daha Hızlı Gönderebilir Misiniz?

Sitemizdeki tüm ürünler 2 günde teslim edilmektedir. Sitemizde ürün açıklamalarında bulunan teslimat süreleri, koşullara bağlı olarak şekillendirilmiştir. Bu sebeple belirtilen süreden daha hızlı kargo yapılması mümkün değildir. 

 

 

ÖDEME SEÇENEKLERİ

Nasıl Ödeme Yapabilirim?

Sitemizden alışveriş yaparken kredi kartı ve anlaşmalı banka kartları aracılığıyla ödeme yapabilirsiniz. Ayrıca siparişlerinizi kapıda ödeme ve banka havalesi ile de ödeyebilirsiniz.

 

 

İnternet Sitenizde Ödeme Yapmak Güvenli Mi?

Sitemizden yaptığınız alışverişlerde kredi kartı ve ATM/Debit kartı bilgileriniz yalnızca sipariş işlemi gerçekleştirilirken kullanılır ve kesinlikle veri tabanında kayıtlı tutulmaz. Sitemizde güvenli olarak alışveriş yapabilmeniz için Comodo SSL sertifikası kullanılmaktadır. Bu sertifika dünya çapında kredi kartı güvenliği için kullanılmaktadır.

 

 

Hangi Kredi Kartlarıyla Ödeme Yapabilirim?

Yapacağınız alışverişlerde Master ve Visa kredi kartları kullanılabilir.

 

 

Hangi Kredi Kartlarıyla Ödeme Yapılmaz?

American Express kartları sitemizde kullanılmamaktadır.

 

 

Hangi Kredi Kartlarıyla Taksitli Alışveriş Yapabilirim?

Axess, World, Paraf, Maximum, Cardfinans ve Bonus Kredi Kartlarıyla sitemizden taksitli alışveriş yapabilirsiniz.

 

 

Kredi Kartlarıyla Nasıl Ödeme Yapabilirim?

Ödeme ekranında size kredi kartı bilgileriniz sorulacak, bilgileri girmenizin ardından bu bilgiler güvenli bir şekilde bankanıza iletilerek ödeme onayı alınacaktır. Kredi kartı ile yapılan ödemelerde onay anında alınmaktadır.

 

 

Kredi Kartlarıyla Nasıl Taksitli Alışveriş Yapabilirim?

Taksit seçenekleri bankalara göre değişmektedir. Ödeme ekranında kredi kartı bilgilerini girdikten sonra bankanıza ait taksitlendirme alternatifleri listelenecektir. İstediğiniz taksit adedini işaretleyerek taksitli alışveriş yapabilirsiniz.

 

 

Atm Kartlarına Taksit Yapılabiliyor Mu?

Sitemizde Atm/Debit kartıyla yapılan ödemelerde taksit yapılamamaktadır.

 

 

Ödeme Ekranında Hata Alıyorum, Ne Yapabilirim?

Ödeme ekranında bilgilerinizi girip onayladıktan sonra, kredi kartı veya ATM/Debit kartınızla yaptığınız işlem çeşitli nedenlerle onaylanmayabilir. Böyle bir durumda sorun şu sebeplerden kaynaklanıyor olabilir;

● Kartınızın internet alışverişlerine açık olduğunu kontrol ediniz.

● Kartınızın kullanıma açık olup olmadığınız kontrol ediniz.

● Kartınızın limitinin yeterli olduğundan emin olunuz.

● Kartınızın son kullanma tarihinin geçerli olup olmadığını kontrol ediniz.

● Sanal kart kullanıyorsanız, limitinizin yeterli olduğundan emin olunuz.

● Yukarıda belirtilen durumlar dışında, lütfen bankanızdan destek alınız.

 

 

Sitede Yer Alan Ürünlerin Fiyatlarına KDV Dahil Midir?

Sitemizde satışa sunulan ürünler KDV Dahil peşin fiyatlarıyla satışa sunulmuştur.

 

 

KAPIDA ÖDEME

Kapıda Ödeme İçin Ekstra Bir Ücret Ödemem Gerekiyor Mu?

Hayır. Ürünlerin kargo ücretleri ürün sayfasında yazmaktadır. Ürün kargo ücretine ek bir kargo ödemesi bulunmamaktadır. 

 

 

Kapıda Ödeme Seçeneğinden Faydalanmak İçin Herhangi Bir Alt Limit veya Üst Limit Bulunuyor Mu?

Siparişleriniz ne tutarda olursa olsun, Kapıda Ödeme yöntemiyle güvenle alışverişinizi tamamlayabilirsiniz.

 

 

Kapıda Ödeme Siparişi Nasıl Oluşturabilirim?

Ödeme sayfasına geldiğinizde ödeme yöntemi olarak Kapıda Ödeme seçeneğini seçmeniz yeterlidir.

 

 

Bayi Olmadan Kapıda Ödeme Seçeneğiyle Sipariş Oluşturabilir Miyim?

Sitemiz sadece bayilik üzerine hizmet vermektedir. Bayi olmadan sipariş veremezsiniz. Kendinize alışveriş yapmak için sitemize bayi olamazsınız.

 

 

Kapıda Kredi Kartıyla Ödeme Yapabilir Miyim?

Ürünlerinizi Kapıda Nakit veya Kredi Kartıyla ödeme yaparak satın alabilirsiniz.

 

 

ONLİNE ALIŞVERİŞ YARDIMI

Sitenizde Nasıl Ürün Arayabilirim?

Sitemizde ürünler kategoriler halinde listelenmektedir. Aradığınız ürüne ait kategoriye tıklayarak, bu kategoriye ait ürünleri görüntüleyebilirsiniz. Seçtiğiniz kategori sayfalarında, sayfanın üst kısmında bulunan ürün filtresi bölümünden aramanızı daraltabilir ve daha net sonuçlar elde edebilirsiniz.

Ayrıca sitemizin sol üst köşesinde bulunan arama kutucuğuna, aradığınız ürünün adını yada özelliğini yazarak tüm kategoriler arasında arama yapabilirsiniz.

 

 

Sepetime Ürünleri Nasıl Ekleyebilirim?

Satın almak istediğiniz ürünü belirledikten sonra, ürünün renk ve bedenini seçerek sepete ekle butonuna basmanız gerekmektedir. Ürünün sepetinize eklendiğine dair bir uyarı mesajı alacaksınız. Farklı ürünlere bakıp alışverişinize devam edebilir veya sepetinize tıklayarak ürünü satma işlemine geçebilirsiniz.

Sitemizde dilediğiniz zaman sağ üstte bulunan sepet simgesine tıklayarak sepetinize gidebilirsiniz.

 

 

Sepetimdeki Ürünleri Nasıl Satın Alabilirim?

Ürünleri satın almak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz;

● Sağ üst köşede bulunan "Sepetim" bağlantısına tıklayarak sepetinize gidin,

● "Sepetim" sayfasında sepetinize eklemiş olduğunuz ürünler listelenecektir. Ayrıca dilerseniz bu adımda eğer hediye kuponunuz mevcut ise, hediye çekleri bölümünden hediye çeki numaranızı girdikten sonra "hediye çeki uygula" butonuna tıklayınız. Eğer hediye çekiniz yoksa "Alışverişi Tamamla" butonuna tıklayıp bir sonraki adıma geçiniz,

● Sitemizin ana sayfasından sağ üstte bulunan "Bayi Girişi" butonunu tıklayın. Açılan sayfada bayi e-posta adresinizi ve şifrenizi yazarak giriş yapabilirsiniz.

● Sipariş tamamla bölümünde kargonuzun gönderilmesini istediğiniz adres bilgilerinizi giriniz. Altında bulunan kargo seçeneklerinden birini seçin ve eğer siparişinizle ilgili bize ulaştırmak istediğiniz bir notunuz varsa "Sipariş Notu" bölümüne yazarak bize ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Bu adımda tüm bilgilerin eksiksiz olduğunu kontrol ettikten sonra, "Devam Et" butonuna tıklayınız.

● Son aşama olarak ödeme sayfası karşınıza çıkacak. Bu aşamada ödeme yapmak istediğiniz ödeme yöntemini seçtikten sonra, "ön bilgilendirme formu & mesafeli satış sözleşmesi'ni okudum, onaylıyorum" kutucuğunu işaretleyip, "Siparişi Tamamla" butonuna tıklayarak alışverişinizi tamamlayabilirsiniz.

 

 

Siparişimin Hangi Adrese Gönderileceğini Nasıl Tanımlayabilirim?

Kayıtlı e-mail adresi ve şifrenizle ilk defa giriş yaptıysanız, satın alma sürecinde açılan ekranda "Yeni Adres" alanında siparişinizin gönderilmesini istediğiniz adresi tanımlayabilirsiniz. Sitemizde birden fazla adres tanımlama seçeneğimiz mevcuttur.

Daha önceden tanımlı adresiniz mevcut ise, satın alma sürecinde açılan ekrandan bu adresleri görüntüleyebilir, düzenleyebilir, yeni adres tanımlayabilir ve seçebilirsiniz.

Misafir girişi yaparak sipariş oluşturmanız durumunda, satın alma sürecinde açılan ekranda adres bilgileriniz girmeniz istenecektir.

 

 

Taksit Seçeneği Var Mı?

Sizden istenen ATM/Debit Kart veya kredi kartı bilgilerini eksiksiz doldurduktan sonra, bankanızın size sunduğu taksit seçeneklerini ödeme ekranında görüntüleyebilir, istediğiniz taksit tutarını seçerek taksitli ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

 

 

Siparişimin Onaylandığını Nasıl Anlayabilirim?

Ödemeniz alındığında siparişinizin başarıyla gerçekleştiğine dair bir uyarı mesajı görüntülenir. Ayrıca kayıtlı e-posta adresinize sipariş bilgileriniz gönderilecektir.

 

 

Sepetimdeki Ürünlerin Bekleme Süresi Ne Kadardır?

Sepetinize eklenen ürünler sipariş oluşturulana kadar sepetinizde tutulur. Ancak ürünle ilgili herhangi bir rezervasyon işlemi yapılmadığından, ürün bir başka müşterimiz tarafından satın alınabilir ve ürün stoku tükenebilir.

 

 

Hediye Çekimi Nasıl Kullanabilirim?

Satın almak istediğiniz ürünleri sepetinize ekleyip sepeti görüntülediğinizde, alt kısımda hediye çekinizi kullanmanız için tanımlanmış alanlar bulunmaktadır. Hediye çekiniz varsa, size verilen kodu "Hediye Çekleri" alanına yazarak "Hediye Çeki Uygula" butonuna basınız. Üye iseniz ve hesabınıza tanımlanmış indirimler varsa, "Hediye Çeklerim" alanından bu indirimleri seçerek uygulayabilirsiniz. Uygulanan indirim tutarını sepet toplamından görebilirsiniz.

 

 

DEĞİŞİM

Siparişlerin Değişimi Nasıl Olmaktadır?

Siparişlerin değişimi, yürürlükteki yasalara bağlıdır. Bayilerimizin müşterilerinin siparişleri değiştirmelerine izin verilmektedir. Ancak bu işlemlerin kuralları ve koşulları belirlidir.

Belirlenen kurallara uyması durumunda değişim işlemleri aşağıdaki şekilde gerçekleşir:

● Bayimiz müşterisi için, değişim talebini tarafımıza bildirir.

● Firmamız talebi inceler ve uygun olduğunu belirlediği takdirde, değişim işlemlerinin gerçekleştirilmesini onaylar.

● Müşteri, değişim işlemleri için fatura ile birlikte ürünü kargo yoluyla geri yollar ve kargo takip bilgilerini satışı yapan bayiye iletir.

● Bayi müşterisinden aldığı takip kodunu ile birlikte aşağıdaki formu doldurur ve tarafımıza iletir.

● Kargo tarafımıza ulaşır.

● İstenilen talep üzerine müşteriye ürün değişimi yapılır.

● Talebe göre beden, renk veya ürün değerindeki aynı kategoride başka bir ürünle değiştirilir.

● Değişim bayinin sipariş bilgilerine eklenir.

 

 

Değişim İçin Yasal Süre Kaç Gündür?

● 1. 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun ve Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği gereğince alıcı, hiçbir hukuki ve cezai sorumluluk üstlenmeksizin ve hiçbir gerekçe göstermeksizin, satın aldığı ürünü teslim tarihten itibaren 14 (on dört) gün içerisinde değişim talep edebilir.

● Değişim için ürünü teslim aldıktan sonraki 14 gün içinde bize geri göndermeniz gerekmektedir.

 

 

Değişim Şartları Nelerdir?

● Ürün, kullanılmamış olmalıdır.

● Ürünün orijinalliğini, hijyenikliğini ve tekrar satılabilirliğinin korunması gerekmektedir.

● Ürün fatura ile birlikte geri gönderilmelidir. 

● Ürünü size teslim eden kargo firması ile bize geri kargolamalı.

● Ürün fatura üzerindeki adrese kargolanmalı.

 

 

Yasal Olarak Müşteri Fatura Olmadan İade Yapabilir Mi?

Alışveriş fişi/faturası olmasa da, müşterinin değişim hakkı vardır. Mala ait fatura ve benzeri belgeyi, bu makbuz ekinde geri isteyen; 3065 Sayılı K.D.V. Kanunu 54 Seri No.lu KDV tebliği yürürlükten kaldırılmıştır.

 

 

Hangi Kargo ile Göndermeliyim?

● Ürünü size teslim eden kargo firması ile geri göndermeniz gerekmektedir.

● Ürünü teslim eden kargo ile geri gönderdiğinizde kargo ücretini karşıdan ödemeli olarak gönderebilirsiniz.

● Ürünü başka bir kargo firması ile göndermek isterseniz kargo ücretini kendiniz ödemeniz gerekmektedir.

 

 

Değişimde Yasal Süre Kaç Gündür?

● Satıcı ürünü teslim aldıktan sonra yasal olarak 10 (on) günlük süre içinde ürünü değiştirmekle mükelleftir.

● Bu süre ürünü teslim aldığımız tarihte başlamaktadır.

 

 

Değişim Ne Zaman Yapılacak?

● Firmamız değişim gönderilerini her hafta cuma günü toplu olarak yapmaktadır.

● Ürün bize ulaştıktan sonraki ilk cuma değişim kargonuz tarafınıza gönderilecektir.

 

 

Hangi Durumda Değişim Yapılmaz?

● 14 günü geçen değişim talepleri kabul edilmemektedir. Ürün değişimi için yasal süre 14 gündür.

● Kullanılmış ve tahrip olmuş ürünler değişim için kabul edilmemektedir. 

● Bikini, mayo, gecelik ve iç giyim ürünlerinde hijyen kuralları nedeni ile ambalajı açılmış ürünler değişim yapılmamaktadır. Bu kategorideki ürünleri kargo paketinden çıkartılabilir ve firmamızın ambalajındayken kontrol edebilirsiniz, beğenmediğiniz takdirde değiştirebilirsiniz. Fakat firmamızın ambalajından çıkartırsanız değişim kabul edilmez.

 

 

Değişimlerde Kargo Ücreti Ödeyecek Miyim?

● Değişimlerde ürünü size getiren kargo firması ile geri göndermeniz halinde kargo ücretsizdir.

● Ürünü değiştirip size geri yolladığında kargo ücretsizdir.

● Ürünü başka bir kargo firması ile göndermek isterseniz kargo ücretini ödemeniz gerekir.

 

 

Ürün Kargoya Teslim Edildi Ne Yapmalıyım?

Kargo tarafımıza ulaştığında gerekli güncellemeler sağlanacak ve işlemlerin hangi aşamada olduğunu ilgili siparişinizden takip edebileceksiniz.

 

 

İADE

Siparişlerin İadesi Nasıl Olmaktadır?

Siparişlerin iadesi, yürürlükteki yasalara bağlıdır. Bayilerimizin müşterilerinin siparişleri iade etmelerine izin verilmektedir. Ancak bu işlemlerin kuralları ve koşulları belirlidir.

Belirlenen kurallara uyması durumunda iade işlemleri aşağıdaki şekilde gerçekleşir:

● Bayimiz müşterisi için, iade talebini tarafımıza bildirir.

● Firmamız talebi inceler ve uygun olduğunu belirlediği takdirde, iade işlemlerinin gerçekleştirilmesini onaylar.

● Müşteri, iade işlemleri için fatura ile birlikte ürünü kargo yoluyla geri yollar ve kargo takip bilgilerini satışı yapan bayiye iletir.

● Bayi müşterisinden aldığı takip kodunu ile birlikte aşağıdaki formu doldurur ve tarafımıza iletir.

● Kargo tarafımıza ulaşır.

● İstenilen talep üzerine müşteriye ücret iadesi yapılır.

● İade bayinin sipariş bilgilerine eklenir.

● Bu siparişten kazandığı komisyon hesabından düşürülür.

 

 

İade İçin Yasal Süre Kaç Gündür?

● 1. 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun ve Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği gereğince alıcı, hiçbir hukuki ve cezai sorumluluk üstlenmeksizin ve hiçbir gerekçe göstermeksizin, satın aldığı ürünü teslim tarihten itibaren 14 (on dört) gün içerisinde cayma hakkını kullanarak iade edebilir.

● İade için ürünü teslim aldıktan sonraki 14 gün içinde bize geri göndermeniz gerekmektedir.

 

 

İade Şartları Nelerdir?

● Ürün, kullanılmamış olmalıdır.

● Ürünün orijinalliğini, hijyenikliğini ve tekrar satılabilirliğinin korunması gerekmektedir.

● Ürün fatura ile birlikte geri gönderilmelidir. 

● Ürünü size teslim eden kargo firması ile bize geri kargolamalı.

● Ürün fatura üzerindeki adrese kargolanmalı.

 

 

Yasal Olarak Müşteri Fatura Olmadan İade Yapabilir Mi?

● Alışveriş fişi/faturası olmasa da, müşterinin iade hakkı vardır. Mala ait fatura ve benzeri belgeyi, bu makbuz ekinde geri isteyen; 3065 Sayılı K.D.V. Kanunu 54 Seri No.lu KDV tebliği yürürlükten kaldırılmıştır.

● Fakat fatura aslı gönderilmezse müşteriye KDV ve varsa diğer yasal yükümlülükler iade edilemez. Sadece ürün bedeli iade edilir.

 

 

Hangi Kargo ile Göndermeliyim?

● Ürünü size teslim eden kargo firması ile geri göndermeniz gerekmektedir.

● Ürünü teslim eden kargo ile geri gönderdiğinizde kargo ücretini karşıdan ödemeli olarak gönderebilirsiniz.

● Ürünü başka bir kargo firması ile göndermek isterseniz kargo ücretini kendiniz ödemeniz gerekmektedir.

 

 

Ücret İadesinde Yasal Süre Kaç Gündür?

● Satıcı ürünü teslim aldıktan sonra yasal olarak 10 (on) günlük süre içinde ürün bedelini müşteriye iade etmekle mükelleftir.

● Bu süre ürünü teslim aldığımız tarihte başlamaktadır.

 

 

İade Ne Zaman Yapılacak?

● Firmamız iade ödemelerini her hafta cuma günü toplu olarak yapmaktadır.

● Ürün bize ulaştıktan sonraki ilk cuma iadeniz tarafınıza iletilecektir.

 

 

İadem Nasıl Yapılacak?

● Kredi Kartı ile yaptığınız ödemeler, ödeme yaptığınız hesaba geri aktarılacaktır.

● Kapıda Ödeme ile yaptığınız ödemeler IBAN ile hesabınıza ödeme yapılacaktır.

 

 

Kusurlu Ürünler Nasıl İade Edilir?

● Satın alınan malın kusurlu çıkması durumunda müşterinin; bedel iadesi, malın ayıpsız değişimi, başka bir ürün için bedel indirimi veya ücretsiz onarımı isteme hakları vardır.

● Kusurlu malın iadesi, onarılmasını veya değiştirilmesinin talep edilmesi halinde; söz konusu malın niteliğine göre bu süreler farklılık gösterse de genel olarak 20 (yirmi) iş günü yasal olarak belirlenmiştir.

● Ürün kusurlu olduğu için kargo ücreti dahil tüm ödemeleriniz tarafınıza iade edilecektir.

 

 

Hangi Durumda İade Yapılmaz?

● 14 günü geçen iade talepleri kabul edilmemektedir. Ürün iadesi için yasal süre 14 gündür.

● Kullanılmış ve tahrip olmuş ürünler iade olarak kabul edilmemektedir. 

● Bikini, mayo, gecelik ve iç giyim ürünlerinde hijyen kuralları nedeni ile ambalajı açılmış ürünler iade alınmamaktadır. Bu kategorideki ürünleri kargo paketinden çıkartılabilir ve firmamızın ambalajındayken kontrol edebilirsiniz, beğenmediğiniz takdirde iade edebilirsiniz. Fakat firmamızın ambalajından çıkartırsanız iadesi kabul edilmez.

 

 

Kapıda Ödeme İle Oluşturduğum Siparişi Nasıl İade Edebilirim?

● Teslim aldığınız kullanılmamış, zarar görmemiş ve etiketi üzerinde olan ürünlerinizi faturası ile birlikte 14 gün içerisinde, siparişinizi size teslim etmiş olan kargo şirketine ücretsiz olarak geri teslim edebilirsiniz.

● Para iadesi için; ürünleri kargo şubesine teslim ettikten sonra, kargo takip numaranız ile birlikte whatsapp numaramızdan tarafımıza bildirmeniz gerekmektedir.

● Hijyen politikamız nedeniyle iç çamaşırı, mayo/bikini ürünlerinde paketi açılmış ürünlerde iade alınmamaktadır.

 

 

Kapıda Ödeme İle Oluşturduğum Siparişin İadesinde Hizmet Bedeli İade Edilecek Mi?

Kapıda Ödeme Hizmet Bedeli, sipariş ücretinin kargo şirketi tarafından tahsil edilmesi işlemi için alınmaktadır. Siparişin teslimi sırasında bu hizmet sunulmuş olduğu için, ürünlerin iadesi durumunda hizmet bedeli iade edilmemektedir.

 

 

Banka Hesabım Yok İse İademi Nasıl Alabilirim?

Banka hesabınız yoksa başka bir hesap ile iadenizi alabilirsiniz. IBAN ve Hesap Adı olarak bildirdiğiniz bir hesaba iadenizi alabilirsiniz.

   

 

Ürün Kargoya Teslim Edildi Ne Yapmalıyım?

Kargo tarafımıza ulaştığında gerekli güncellemeler sağlanacak ve işlemlerin hangi aşamada olduğunu ilgili siparişinizden takip edebileceksiniz.

 

 

KULLANIM KOŞULLARI

Site Kullanım Koşulları ve Yasal Yükümlülükler

● Alışveriş sitemize girmeniz veya alışveriş sitemizdeki herhangi bir bilgiyi kullanmanız, aşağıdaki kullanım koşullarını kabul ettiğiniz anlamına gelir.

● İnternet sitemize girilmesi, sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin, programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere dayanarak, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zarardan yokyok alışveriş sitesi sorumlu tutulamaz. yokyok.net sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ihmal veya diğer sebepler neticesinde; işlemin kesintiye uğraması, hata, ihmal, kesinti hususunda herhangi bir sorumluluk kabul etmemektedir.

● yokyok.net iş bu site ve site uzantısında mevcut her türlü hizmet, ürün, siteyi kullanma koşulları ile sitede sunulan bilgileri önceden bir uyarıya gerek olmaksızın değiştirme, siteyi yeniden düzenleme, site yayınını durdurma haklarını saklı tutmaktadır. Değişiklikler sitenin yayınlanma anında yürürlüğe girer. Sitenin kullanımı ya da siteye giriş ile bu değişiklikler de kabul edilmiş sayılır. Bu koşullar link verilen diğer web sayfaları için de geçerlidir.

● yokyok.net sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ihmal veya diğer sebepler neticesinde; işlemin kesintiye uğraması, hata, ihmal, kesinti, silinme, kayıp, işlemin veya iletişimin gecikmesi, bilgisayar virüsü, iletişim hatası, hırsızlık, imha veya izinsiz olarak kayıtlara girilmesi, değiştirilmesi veya kullanılması konusunda herhangi bir yasal sorumluluk kabul etmemektedir.

● Alışveriş sitemiz yokyok.net yönetimi altında olmayan başka internet sitelerine bağlantı veya referans içerebilir. yokyok.net bu sitelerin içerikleri veya içerdikleri diğer bağlantılardan sorumlu tutulamaz.

● yokyok.net bu internet sitesinin genel görünüm ve tasarımı ile internet sitesindeki tüm bilgi, resim, yokyok markası ve diğer markaları, alan adları, logo, ikon, demonstratif, yazılı, elektronik, grafik veya makinede okunabilir şekilde sunulan teknik veriler, bilgisayar yazılımları, uygulanan satış sistemi, iş metodu ve iş modeli de dahil tüm materyallerin ("Materyaller") ve bunlara ilişkin fikri ve sınai mülkiyet haklarının sahibi veya lisans sahibidir ve yasal olarak koruma altındadır. İnternet sitesinde bulunan hiçbir materyal; önceden izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden, kod ve yazılım da dahil olmak üzere, değiştirilemez, kopyalanamaz, çoğaltılamaz, başka bir dile çevrilemez, yeniden yayımlanamaz, başka bir bilgisayara yüklenemez, postalanamaz, iletilemez, sunulamaz ya da dağıtılamaz. Internet sitesinin bütünü veya bir kısmı başka bir internet sitesinde izinsiz olarak kullanılamaz. Aksine yapılacak her türlü eylemler hukuki ve cezai sorumluluklara tabidir. yokyok.net 'in burada açıkça belirtilmemiş diğer tüm hakları da saklı tutulmaktadır.

● yokyok.net istediği zaman bu yasal uyarı sayfasının içeriğini güncelleme yetkisini saklı tutmaktadır ve kullanıcılarına siteye her girişte yasal uyarı sayfasını ziyaret etmelerini tavsiye etmektedir.

 

 

GİZLİLİK VE GÜVENLİK POLİTİKASI

Sitemizde Yasal Olarak Uygulanan Gizlilik ve Güvenlik Kuralları

● Mağazamızda verilen tüm servisler www.yokyok.net adresinde kayıtlı yokyok firmamıza aittir ve firmamız tarafından işletilir. 

● Firmamız, çeşitli amaçlarla kişisel veriler toplayabilir. Aşağıda, toplanan kişisel verilerin nasıl ve ne şekilde toplandığı, bu verilerin nasıl ve ne şekilde korunduğu belirtilmiştir. 

● Üyelik veya Mağazamız üzerindeki çeşitli form ve anketlerin doldurulması suretiyle üyelerin kendileriyle ilgili bir takım kişisel bilgileri (isim-soy isim, firma bilgileri, telefon, adres veya e-posta adresleri gibi) Mağazamız tarafından işin doğası gereği toplanmaktadır. 

● Firmamız bazı dönemlerde müşterilerine ve üyelerine kampanya bilgileri, yeni ürünler hakkında bilgiler, promosyon teklifleri gönderebilir. Üyelerimiz bu gibi bilgileri alıp almama konusunda her türlü seçimi üye olurken yapabilir, sonrasında üye girişi yaptıktan sonra hesap bilgileri bölümünden bu seçimi değiştirilebilir ya da kendisine gelen bilgilendirme iletisindeki linkle bildirim yapabilir. 

● Mağazamız üzerinden veya e-posta ile gerçekleştirilen onay sürecinde, üyelerimiz tarafından mağazamıza elektronik ortamdan iletilen kişisel bilgiler, Üyelerimiz ile yaptığımız "Kullanıcı Sözleşmesi" ile belirlenen amaçlar ve kapsam dışında üçüncü kişilere açıklanmayacaktır.

● Sistemle ilgili sorunların tanımlanması ve verilen hizmet ile ilgili çıkabilecek sorunların veya uyuşmazlıkların hızla çözülmesi için, Firmamız, üyelerinin IP adresini kaydetmekte ve bunu kullanmaktadır. IP adresleri, kullanıcıları genel bir şekilde tanımlamak ve kapsamlı demografik bilgi toplamak amacıyla da kullanılabilir.

● Firmamız, Üyelik Sözleşmesi ile belirlenen amaçlar ve kapsam dışında da, talep edilen bilgileri kendisi veya işbirliği içinde olduğu kişiler tarafından doğrudan pazarlama yapmak amacıyla kullanabilir.  Kişisel bilgiler, gerektiğinde kullanıcıyla temas kurmak için de kullanılabilir. Firmamız tarafından talep edilen bilgiler veya kullanıcı tarafından sağlanan bilgiler veya Mağazamız üzerinden yapılan işlemlerle ilgili bilgiler; Firmamız ve işbirliği içinde olduğu kişiler tarafından, "Üyelik Sözleşmesi" ile belirlenen amaçlar ve kapsam dışında da, üyelerimizin kimliği ifşa edilmeden çeşitli istatistiksel değerlendirmeler, veri tabanı oluşturma ve pazar araştırmalarında kullanılabilir.

● Firmamız, gizli bilgileri kesinlikle özel ve gizli tutmayı, bunu bir sır saklama yükümü olarak addetmeyi ve gizliliğin sağlanması ve sürdürülmesi, gizli bilginin tamamının veya herhangi bir kısmının kamu alanına girmesini veya yetkisiz kullanımını veya üçüncü bir kişiye ifşasını önlemek için gerekli tüm tedbirleri almayı ve gerekli özeni göstermeyi taahhüt etmektedir.

 

 

Kredi Kartı Güvenliği

● Firmamız, alışveriş sitemizden alışveriş yapan kredi kartı sahiplerinin güvenliğini ilk planda tutmaktadır. Kredi kartı bilgileriniz hiçbir şekilde sistemimizde saklamamaktadır.

● İşlemler sürecine girdiğinizde güvenli bir sitede olduğunuzu anlamak için dikkat etmeniz gereken iki şey vardır. Bunlardan biri tarayıcınızın en alt satırında bulunan bir anahtar ya da kilit simgesidir. Bu güvenli bir internet sayfasında olduğunuzu gösterir ve her türlü bilgileriniz şifrelenerek korunur. Bu bilgiler, ancak satış işlemleri sürecine bağlı olarak ve verdiğiniz talimat istikametinde kullanılır. Alışveriş sırasında kullanılan kredi kartı ile ilgili bilgiler alışveriş sitelerimizden bağımsız olarak 128 bit SSL (Secure Sockets Layer) protokolü ile şifrelenip sorgulanmak üzere ilgili bankaya ulaştırılır. Kartın kullanılabilirliği onaylandığı takdirde alışverişe devam edilir. Kartla ilgili hiçbir bilgi tarafımızdan görüntülenemediğinden ve kaydedilmediğinden, üçüncü şahısların herhangi bir koşulda bu bilgileri ele geçirmesi engellenmiş olur.

● Online olarak kredi kartı ile verilen siparişlerin ödeme/fatura/teslimat adresi bilgilerinin güvenilirliği firmamız tarafından Kredi Kartları dolandırıcılığına karşı denetlenmektedir. Bu yüzden, alışveriş sitelerimizden ilk defa sipariş veren müşterilerin siparişlerinin tedarik ve teslimat aşamasına gelebilmesi için öncelikle finansal ve adres/telefon bilgilerinin doğruluğunun onaylanması gereklidir. Bu bilgilerin kontrolü için gerekirse kredi kartı sahibi müşteri ile veya ilgili banka ile irtibata geçilmektedir.

● Üye olurken verdiğiniz tüm bilgilere sadece siz ulaşabilir ve siz değiştirebilirsiniz. Üye giriş bilgilerinizi güvenli koruduğunuz takdirde başkalarının sizinle ilgili bilgilere ulaşması ve bunları değiştirmesi mümkün değildir. Bu amaçla, üyelik işlemleri sırasında 128 bit SSL güvenlik alanı içinde hareket edilir. Bu sistem kırılması mümkün olmayan bir uluslararası bir şifreleme standardıdır.

● Bilgi hattı veya müşteri hizmetleri servisi bulunan ve açık adres ve telefon bilgilerinin belirtildiği İnternet alışveriş siteleri günümüzde daha fazla tercih edilmektedir. Bu sayede aklınıza takılan bütün konular hakkında detaylı bilgi alabilir, online alışveriş hizmeti sağlayan firmanın güvenirliği konusunda daha sağlıklı bilgi edinebilirsiniz. 

 

 

Mail Order Kredi Kartı Bilgileri Güvenliği

Kredi kartı mail-order yöntemi ile bize göndereceğiniz kimlik ve kredi kart bilgileriniz firmamız tarafından gizlilik prensibine göre saklanacaktır. Bu bilgiler olası banka ile oluşabilecek kredi kartından para çekim itirazlarına karşı 60 gün süre ile bekletilip daha sonrasında imha edilmektedir. Sipariş ettiğiniz ürünlerin bedeli karşılığında bize göndereceğiniz tarafınızdan onaylı mail-order formu bedeli dışında herhangi bir bedelin kartınızdan çekilmesi halinde doğal olarak bankaya itiraz edebilir ve bu tutarın ödenmesini engelleyebileceğiniz için bir risk oluşturmamaktadır. 

 

 

Üçüncü Taraf Web Siteleri ve Güvenliği

Mağazamız, web sitesi dahilinde başka sitelere link verebilir. Firmamız, bu linkler vasıtasıyla erişilen sitelerin gizlilik uygulamaları ve içeriklerine yönelik herhangi bir sorumluluk taşımamaktadır. Firmamıza ait sitede yayınlanan reklamlar, reklamcılık yapan iş ortaklarımız aracılığı ile kullanıcılarımıza dağıtılır. İş bu sözleşmedeki Gizlilik Politikası Prensipleri, sadece Mağazamızın kullanımına ilişkindir, üçüncü taraf web sitelerini kapsamaz.

 

 

İstisnai Haller

Aşağıda belirtilen sınırlı hallerde Firmamız, işbu "Gizlilik Politikası" hükümleri dışında kullanıcılara ait bilgileri üçüncü kişilere açıklayabilir. Bu durumlar sınırlı sayıda olmak üzere;

● Kanun, Kanun Hükmünde Kararname, Yönetmelik vb. yetkili hukuki otorite tarafından çıkarılan ve yürürlükte olan hukuk kurallarının getirdiği zorunluluklara uymak.

● Mağazamızın kullanıcılarla akdettiği "Üyelik Sözleşmesi" ve diğer sözleşmelerin gereklerini yerine getirmek ve bunları uygulamaya koymak amacıyla.

● Yetkili idari ve adli otorite tarafından usulüne göre yürütülen bir araştırma veya soruşturmanın yürütümü amacıyla kullanıcılarla ilgili bilgi talep edilmesi.

● Kullanıcıların hakları veya güvenliklerini korumak için bilgi vermenin gerekli olduğu hallerdir. 

 

 

E-posta Güvenliği

Mağazamızın Müşteri Hizmetleri'ne, herhangi bir siparişinizle ilgili olarak göndereceğiniz e-postalarda, asla kredi kartı numaranızı veya şifrelerinizi yazmayınız. E-postalarda yer alan bilgiler üçüncü şahıslar tarafından görülebilir. Firmamız e-postalarınızdan aktarılan bilgilerin güvenliğini hiçbir koşulda garanti edemez.

 

 

Tarayıcı Çerezleri

 ● Firmamız, mağazamızı ziyaret eden kullanıcılar ve kullanıcıların web sitesini kullanımı hakkındaki bilgileri teknik bir iletişim dosyası (Çerez-Cookie) kullanarak elde edebilir. Bahsi geçen teknik iletişim dosyaları, ana bellekte saklanmak üzere bir internet sitesinin kullanıcının tarayıcısına (browser) gönderdiği küçük metin dosyalarıdır. Teknik iletişim dosyası site hakkında durum ve tercihleri saklayarak İnternet'in kullanımını kolaylaştırır.

● Teknik iletişim dosyası, siteyi kaç kişinin ziyaret ettiğini, bir kişinin siteyi hangi amaçla, kaç kez ziyaret ettiğini ve ne kadar sitede kaldıkları hakkında istatistiksel bilgileri elde etmeye ve kullanıcılar için özel tasarlanmış kullanıcı sayfalarından  dinamik olarak reklam ve içerik üretilmesine yardımcı olur. Teknik iletişim dosyası, ana bellekte veya e-postanızdan veri veya başkaca herhangi bir kişisel bilgi almak için tasarlanmamıştır. Tarayıcıların pek çoğu başta teknik iletişim dosyasını kabul eder biçimde tasarlanmıştır ancak kullanıcılar dilerse teknik iletişim dosyasının gelmemesi veya teknik iletişim dosyasının gönderildiğinde uyarı verilmesini sağlayacak biçimde ayarları değiştirebilirler.

● Firmamız, işbu "Gizlilik Politikası" hükümlerini dilediği zaman sitede yayınlamak veya kullanıcılara elektronik posta göndermek veya sitesinde yayınlamak suretiyle değiştirebilir. Gizlilik Politikası hükümleri değiştiği takdirde, yayınlandığı tarihte yürürlük kazanır.

 

 

 

Sık sorulan sorular ile ilgili her türlü soru için [email protected] adresine e-mail gönderebilirsiniz

 

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR