TESLİMAT KOŞULLARI

Siparişini Verdiğim Ürün Ne Zaman Kargoya Verilir, Ne Kadar Sürede Teslim Edilir?

● Yokyok.net ürün gruplarına göre Sürat Kargo ve Aras Kargo ile gönderim yapmaktadır. Sitemizde satışta olan tüm ürünler için teslimat süresi 2 gündür. Bazı Doğu Anadolu illerinde aktarmalar nedeni ile 3 iş günü sürebiliyor bu nedenle ürün açıklamalarında yasal teslim süresi 1- 3 iş günü olarak görülmektedir.

● Siparişiniz kargoya verildiği zaman, sistemde kayıtlı cep telefonunuza sms ile bilgilendirme yapılmaktadır. Ayrıca sistemimiz tarafından size kargo teslimat bilgileri e-postası otomatik olarak gönderilecektir. Bu e-posta ile siparişinizin ne zaman kargoya teslim edildiğini öğrenebilir, Siparişlerim sayfasına girerek de siparişinizin durumunu rahatça takip edebilirsiniz. Siparişlerinizi size en kısa sürede teslim etmek bizim açımızdan büyük önem taşımaktadır.

 

 

Siparişimin Ne Zaman Kargoya Verildiğini Nasıl Öğrenebilirim?

Siparişiniz kargoya verildiği zaman sistemlerimiz tarafından size kargo teslimat bilgileri e-postası otomatik olarak gönderilecektir. Bu e-posta ile siparişinizin ne zaman kargoya teslim edildiğini öğrenebilir ve Siparişlerim sayfanızdan siparişinizin durumunu rahatça takip edebilirsiniz. Ayrıca üyeliğinize ait cep telefonu numarasına kargo tarafından siparişinizin yola çıktığına dair takip kodu sms olarak gelecektir. Kargo takip kodunu kargo firmasının web sitesinde sorgulatarak, kargonuzun son durumunu kolayca takip edebilirsiniz.

 

 

Kargo Teslimatı Gecikirse Ne Yapmalıyım?

Siparişiniz, en geç 4 gün içerisinde adresine ulaşmazsa whatsapp hattımızdan tarafımıza ulaşıp kargonuz ile ilgili bilgi talep edebilirsiniz.

 

 

Kargo İçin Ne Kadar Ödeme Yapmam Gerekecek?

Yokyok.net alışveriş sitesindeki tüm ürünlerin kargo ücreti 25 TL'dir.

 

 

Teslim Sırasında Veya Sonrasında Bedel Ödeyecek Miyim?

Kargo hizmetinin ücreti, siparişini verdiğiniz ürünle birlikte aynı anda faturalandırıldığından daha sonra kargonuzun teslimi için herhangi bir ödeme yapmanıza gerek yoktur.

 

 

Neden Hasarlı Ve Şüpheli Görülen Paketleri Teslim Almamalıyım?

● Siparişiniz size ulaştığında, eğer gönderi paketinde herhangi bir bozulma ya da şüpheli durum tespit ediyorsanız lütfen teslim almayınız. Kargo görevlisinden tutanak tutmasını isteyin.

● Whatsapp hattımız üzerinden durumu tarafımıza bildirin lütfen.

● Eğer böyle bir paketi, teslim fişini imzalayıp kabul ederseniz, taşıma sırasında gerçekleşen hasar, kaybolma gibi durumların tespit edilme ihtimalini ortadan kaldırırsınız. Bu durunda ürününüzün taşıma sırasında başına gelenlerden hiçbir şekilde kargo firması sorumlu tutulamayacaktır. Kargo teslim fişi, paketinizin hasarsız ve eksiksiz bir şekilde size ulaştığını, bunun da sizin tarafınızdan teyit edildiğini göstermektedir.

 

 

Faturalarım Bana Nasıl Ulaştırılacak?

Faturalarınız, sipariş ettiğiniz ürünler ile birlikte, gönderinizin bulunduğu paketin dışına yapıştırılan şeffaf kargo poşetinin içerisinde gönderilir. Eğer isterseniz fatura adresi ile gönderi adresini farklı seçebilirsiniz. Bunun için fatura adresi bölümüne faturanızın gitmesini istediğiniz adresi, teslimat adresi bölümüne de gönderinizin gitmesini istediğiniz adresi doğru bir şekilde girmeniz yeterlidir. Bu adres, gönderinin yapıldığı adresten farklı olsa dahi bunun gönderim bedeli sizin adınıza yokyok.net tarafından karşılanacaktır.

 

 

Siparişimle Birlikte Faturam Gelmedi, Ne Yapmalıyım?

● Siparişleriniz, faturalarıyla beraber gönderilir.

● Siparişinizin bulunduğu paketin içerisinde faturanız bulunmaktadır.

● Paketinizi teslim aldığınızda faturanın olmadığınızı tarafımıza bildirmeniz halinde size faturanızın, bir kopyasını göndereceğiz.

 

 

Faturamın Düzenlendiği Adresi Sonradan Değiştirebilir Miyim?

● Kargoya teslim edilmeden tarafımıza whatsapp hattımızdan ulaşarak değişiklik talep edebilirsiniz.

● Kargoya teslim edildikten sonra yasal mevzuattan dolayı faturada değişiklik yapılmamaktadır.

 

 

Siparişimi Gerçekleştirdikten Sonra Teslimat Adresimi Değiştirebilir Miyim?

● Kargoya teslim edilmeden tarafımıza whatsapp hattımızdan ulaşarak değişiklik talep edebilirsiniz.

● Kargoya teslim edildikten sonra teslimat adresinde değişiklik yapılmamaktadır.

 

 

Sipariş Verdikten Sonra Teslim Alacak Kişiyi Değiştirebilir Miyim?

Kargoya teslim edilmeden tarafımıza whatsapp hattımızdan ulaşarak değişiklik talep edebilirsiniz.

Kargoya teslim edildikten sonra teslim alacak kişiyi değiştiremezsiniz.

 

 

 

Siparişimin Gönderim Durumunu Nasıl Takip Edebilirim?

Siparişiniz kargoya teslim edildikten sonra tarafınıza  kargo tarafından sms yoluyla bir kargo takip numarası iletilecektir. Hem sitemizdeki Siparişlerim sayfasından hem de kargo firmasının internet sitesinden bu takip numarasını kullanarak siparişinizi takip edebilirsiniz.

 

 

Teslimat Adresinde Değilsem, Siparişim Kime Teslim Edilir?

● Sipariş ettiğiniz ürünler, kargo yetkilisi tarafından; size, yokyok.net alışveriş sayfasında belirtmiş olduğunuz başka bir isme ya da ispatlandığı takdirde 1. dereceden akrabanıza resimli kimlik kontrolü ve teslim fişinin imzalanması karşılığında teslim edilecektir.

● Teslimat sırasında yukarıdaki koşullardan hiç biri gerçekleşmemişse kargo yetkilisi adrese bir haber formu bırakacak ve kargonuzu en yakın kargo şubesine teslim edecektir.

● Bu durumda kargo şubesine giderek kargonuzu teslim alabilirsiniz.

 

 

Hangi İllere Gönderim Yapabilirim?

Yurtiçi tüm illere gönderim yapılmaktadır.

 

 

Yurtdışına Sipariş Verebilir Miyim?

Yurtdışından sipariş verebilirsiniz. Bütün ülkelere gönderim yapılmaktadır.

 

 

Mücevher Kategorisinde Teslimat Nasıl Yapılıyor?

Mücevher kategorisinde 100.000 TL üzerindeki siparişleriniz güvenlik nedeniyle adresinize yokyok.net firması tarafından teslim edilmektedir. Tercih ederseniz siparişinizi ofisimizden teslim alabilirsiniz. (Kolye, küpe, yüzük, bileklik, bilezik, hızma, halhal, şahmeran, broş ürünleri için geçerlidir)

 

 

Ürünlerin Faturası Ne Şekilde Kesiliyor?

Satın aldığınız ürünlerin faturası size veya sizin belirttiğiniz şirket adına kesilir, ürün teslimatı sırasında size iletilir.

 

 

Ürünler Nasıl Fiyatlanıyor?

Yokyok.net 'te satılmakta olan tüm ürünlerin fiyatları, KDV DAHİL fiyatlarıdır. Satın aldığınız ürünlerin KDV hariç fiyatlarını sipariş onay ekranında görebilirsiniz. Belli dönemlerde bazı ürünlere sanal mağazaya özel promosyonlar yapılabilir ve farklı oranlarda indirimler uygulanabilir.

 

 

Kargo Ücreti Ne Kadardır?

İnternet mağazamızdan yapacağınız tüm alışverişlerde kargo ücreti 25 TL.

 

 

Hangi Kargo Firması İle Çalışıyorsunuz?

Sitemizdeki ürünler kategorilerine göre Sürat Kargo ve Aras Kargo ile gönderilmektedir.

 

 

Kargom Ne Zaman Ulaşır?

Sitemizde bulunan tüm ürünler 2 gün içinde teslim edilmektedir. Teslimat süresi olarak 1-3 iş günü yazılmasının nedeni; bazı Doğu Anadolu illerinde teslimat süresinin aktarmalar nedeni ile 3 iş günü sürmesidir. Bu nedenle yasal süre olarak 1-3 iş günü yazılmaktadır.

 

 

Kargomu Nasıl Takip Edebilirim?

● Siparişiniz kargoya teslim edildikten sonra kargonuzun durumunuzu takip edebilirsiniz.

● Eğer sitemize üye iseniz, sağ üstte bulunan "Hesabım" menüsündeki "Siparişlerim" sekmesinde, ilgili siparişin üzerine tıklayarak kargo takip numarasına ulaşabilirsiniz.

Ayrıca sitemiz üzerinden yaptığınız alışverişlerde, siparişiniz kargolanınca sistemde kayıtlı olan cep telefonu numaranıza sms, sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize mail yoluyla bildirim yapılacaktır.

 

 

Bulunduğum Yerde Kargo Firmasının Şubesi Yoksa Siparişimi Nasıl Teslim Alacağım?

Genellikle kargo firmaları haftanın belli günleri şubesi olmayan bölgelere dağıtım yapmaktadır, aksi bir durum yaşanması dahilinde, size siparişinizde belirtmiş olduğunuz cep telefonu numaranızdan ulaşılıp, kargonuzu teslim almanız için hangi şubede bekletildiğine dair bilgi verilecektir.

 

 

Siparişimi Daha Hızlı Gönderebilir Misiniz?

Sitemizdeki tüm ürünler 2 günde teslim edilmektedir. Sitemizde ürün açıklamalarında bulunan teslimat süreleri, koşullara bağlı olarak şekillendirilmiştir. Bu sebeple belirtilen süreden daha hızlı kargo yapılması mümkün değildir.

 

 

 

Teslimat politikamız ile ilgili her türlü soru için [email protected] adresine e-mail gönderebilirsiniz

 

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR